Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Beats By Girlz
Türkiye Festivali 

Şubat - Kasım 2022
İSTANBUL, ÇEVRİM İÇİ
Hazırlık atölyeleri ve konuşmalar: Postane, İstanbul ve çevrim içi, 16 Nisan, 2022
Festival: Bomonti Ada, İstanbul, 4, 5, 6 Kasım 2022

Beats By Girlz Türkiye Festivali, kadınların müzik ve teknoloji alanında yaratıcı denemelere açık olmalarını sağlayan, toplumsal cinsiyet ve sürdürülebilirlik prensipleri ile hareket ederek ilham veren, yeni fikirler keşfetmelerini sağlayan bir festivaldir. Türkiye’nin her bölgesinden sanatçıları, teknoloji uzmanlarını, eğitimcileri ve yaratıcıları bir araya getirmeyi hedefleyen festival, Türkiye çapında toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten bir müzik ve teknoloji topluluğunu yaratma amacını taşımaktadır. Festivalin önemli özelliklerinden biri de genç kadınların karar alma süreçlerinde aktif rol aldıkları, kendi ihtiyaçlarını dile getirebildikleri bir ön hazırlık süreciyle hazırlanmış olmasıdır. Türkiye bağlamında etkisi, uzun erimli bir topluluk gelişimine hizmet edecek olması ve müzik ile teknoloji alanında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda sektör paydaşlarını adım atmaya davet edecek olmasıdır.

Festivalde yer alan konuşmalar, düzenlenen atölyeler ve ilham veren performanslar genç kadınların müzik ve teknoloji alanında yetkinliklerini geliştirmelerini sağlama amacına yönelik olarak tasarlandı. Festival, içerisinde yer alan konuşmacı, atölye yürütücüsü ve müzisyenlere de farklı disiplinlerin bir araya geldiği bir yaratıcı alanı ve sahneyi paylaşma fırsatı sundu. Beats By Girlz Türkiye Festivali, ekibinden seyircisine, atölye yürütücüsü, konuşmacı, sanatçı, ya da icracı olarak katkı sunanlara, geniş bir kitleyi kapsayarak toplumsal cinsiyet perspektifinden müzik ve teknoloji alanlarına yönelik kolektif bir akıl yürütme alanı oluşturdu.

Beats by Girlz Türkiye Festivali 2022 Aftermovie

Beats By Girlz Türkiye

Beats By Girlz Türkiye, dünyanın farklı bölgelerinde otuz beş merkezde faaliyet gösteren Beats By Girlz ağının bir parçasıdır. Müzik ve teknoloji alanında kadınların ve kız çocuklarının haklarının korunması ve sektöre erişimlerinin artırılması için faaliyet gösterir. Kız çocuklarına, kadınlara ve ikili cinsiyet sistemi dışındaki bireylere teknoloji ve yaratıcılığın birleştiği alanlarda var olmaları amacıyla gereken teknik becerileri kazanabilmeleri için eğitim programları ve yaratıcı içerikler hazırlamaktadır. Müzik sektöründe cinsiyet eşitliği için bir topluluk oluşturmakta ve kadınların yeterince temsil edilmediği müzik sektöründe görünürlük faaliyetleri yürütmektedir. Direktörlüğünü müzisyen ve ses tasarımcı Beril Sarıaltun’un yaptığı Beats By Girlz Türkiye Haziran 2021’de yaptığı çevrimiçi lansman etkinliğiyle faaliyetlerine başlamıştır. Şu ana kadar geliştirdiği projelerle gelecek neslin kadınlarını ve kendisini ikili cinsiyet dışında tanımlayanları müzik ve teknoloji yoluyla geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu vizyonla kadınları gelişime teşvik etmek için onlara gerekli olan araçları sağlamak, kaynakları yaratmak, eğitimler düzenlemek ve toplumsal cinsiyet duyarlılığı olan bir müzik ve teknoloji topluluğu oluşturmayı amaçlar.

Fotoğraf: Ozan Acıdere

Bu sayfa 10 Ocak 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 3 Haziran 2024