Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Berban

Temmuz 2022 – Temmuz 2023
DİYARBAKIR

Berban (Balon), Nursel Doğan’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği bir kurmaca kısa film projesidir. Çekimleri 1 - 10 Mart 2023 tarihleri arasında Diyarbakır’da yapılacak Berban’ın Temmuz 2023’te tamamlanması planlanıyor.

Sinopsis

Dört yaşında bir çocuk olan Naxazım, siyasi tutuklu olan annesi Zeycan’la yaklaşık iki yıldır cezaevinde kalırlar. Hasta olan Naxazım’ı, annesi askerler eşliğinde hastaneye doktora götürür. Hastanenin bekleme salonunda küçük bir kız çocuğu, kırmızı bir balonun peşinden koşturur. Naxazım görür, avazı çıktığı kadar ağlayarak balon ister. Elleri kelepçeli olan Zeycan, oğlunu bir türlü ikna edemez. Hasta yakınlarından bir adam, kendisine kırmızı bir balon alır. Naxazım çok sevinir… Hastanedeki işi biter, annesiyle birlikte tekrar cezaevinin yolunu tutarlar. Cezaevinde gardiyanlar, balonu içeri sokmasına izin vermezler. Naxazım mücadele etmekten bir süre sonra yorgun düşer bayılır, balonun ipini bırakır. Gardiyanlar ve askerler gökyüzüne doğru havalanan balona baka kalırlar. Annesi oğlunu koğuşa götürür. Koğuştan kadın tutuklular, deterjandan balon köpüğü hazırlarlar. Köpüğü Naxazım’ın yüzüne doğru üfürürler. Köpük Naxazım’ın burnuna değer. Naxazım uykudan uyanır. Havada uçuşan baloncuklara şaşkın bakar, köpüğü üfürür. Uçuşan baloncuklar kadınların suratına yapışır. Naxazım kahkahayla güler.

Nursel Doğan

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden mezun olan Nursel Doğan, belgesel, kurmaca ve eğitim filmleri çekiyor. Bugüne kadar pek çok sinema filmi ve televizyon dizisinde yardımcı yönetmen olarak çalıştı.  yaptı. Çalışmalarını bağımsız olarak sürdüren Doğan, kendi projelerini gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Odada (2006), İçimdeki Ben (2010), Camdaki Ses (2012), Sus (2020) isimli kurmaca filmleri ve Dışarısı Nasıl? (2007), Fabrikada Kadın Olmak (2011) isimli belgesel filmlerin yapımcılığını ve yönetmeliğini üstlendi, senaryolarını yazdı. Filmleri pek çok uluslararası festivale katıldı ve ödüller aldı. Uzun metraj film projeleriyle çeşitli uluslararası film geliştirme atölyelerine davet edilen Nursel Doğan, bir uzun metraj film projesi üzerinde de çalışıyor.

Bu sayfa 23 Haziran 2022 tarihinde yayına alındı.