Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Beyaz Perde Köy Meydanlarında

1 Temmuz – 31 Ekim 2022
BATMAN

Beyaz Perde Köy Meydanlarında projesi, Batman’da çocukların anadillerine, kültürel ve sosyal haklara sinema aracılığıyla ulaşmasını hedefledi. Özellikle, köylerde yaşayan çocuklar birçok imkana erişim sağlamakta güçlük çekiyor ve kent merkezlerinde yaşayan çocuklara kıyasla dezavantajlı konumda yer alıyorlar. Günümüzde, çeşitli medyaların kolaylaştırıcılığıyla da, kentte yaşayan çocuklar, sosyal ve kültürel faaliyetlere daha kolay erişim sağlayabiliyorken; taşradaki kesimin bu olanaklara erişiminin önemli bir sorun olduğu görülüyor.

Bu projenin odağında sosyal, kültürel ve eğitim başlıklarında dezavantajlı durumda olan çocuklar yer alıyordu. Çocukların gelişimlerini tamamlayabilmeleri, özgüven sorunu yaşamamaları için sosyal ve kültürel çalışmalar büyük önem arz ediyor. Batman Yeni Sinema Kolektifi, sosyal ve kültürel çalışmaların da çocukların gelişimi için en az eğitim kadar önemli olduğunu düşünüyor; hatta çocuk gelişiminin çok büyük bir parçasını oluşturduğunu savunuyor ve çocukların sosyal ve kültürel çalışmalara erişimlerinin temel haklarından biri olduğunu görüyor.

Bu kapsamda proje, aşağıda listesi yer alan köylerde yaşayan çocuklara kendi anadillerinde animasyon filmi izlemenin keyfini yaşattı. Proje kapsamında (daha önce Yeni Sinema Kolektifi tarafından başka bir proje için üretilmiş olan) Kürtçe eğitici animasyonlar ve Hayao Miyazaki’nin “Komşum Totoro” isimli animasyon filminin kürtçe dublajlı versiyonu gösterildi.

Projenin gerçekleşeceği Batman'a bağlı köyler:

 1. Binatlı Köyü (Kürtçe adı: Bilêyder) (Merkeze bağlı)
 2. Yeni Çağlar Köyü (Kürtçe adı: Zîlan) (Kozluk ilçesine bağlı)
 3. Bekirhan Beldesi (Kürtçe adı: Kaniya Xane) (Kozluk ilçesine bağlı)
 4. Kavakdibi (Kürtçe adı: Melkişa) (Kozluk ilçesine bağlı)
 5. Yaylıca (Kürtçe adı: Dirbesa (Kozluk ilçesine bağlı)
 6. Demirlipınar Köyü (Kürtçe adı: Mozgelan) (Merkeze bağlı)
 7. Yeni Pınar Köyü (Kürtçe adı: Kewerzo) (Merkeze bağlı)
 8. Doğankavak Köyü (Kürtçe adı: Hathatke) (Beşiri ilçesine bağlı)
 9. Hisar Köyü (Kürtçe adı: Hessarê) (Gercüş ilçesine bağlı)
 10. Karpuzlu (Kürtçe adı: Selîvê) (Kozluk ilçesine bağlı)
 11. Yanıkkaya (Kürtçe adı: İsmailka) (Sason ilçesine bağlı)
 12. Taşlıdere (Kürtçe adı: Holê) (Sason ilçesine bağlı)
 13. Heybeli (Kürtçe adı: Tanzê) (Sason ilçesine bağlı)
 14. Parmakkapı (Kürtçe adı: Huskut) (Kozluk ilçesine bağlı)
 15. Samanyolu (Kürtçe adı: Kanîkê) (Kozluk ilçesine bağlı)

Yeni Sinema Kolektifi

Batman Kültür Sanat Derneği ve Batman Yeni Sahne Kültür Merkezi 2018 yılında bir araya gelerek Batman'da seyircilerin bağımsız sinema filmlerine ulaşması için Yeni Sahne Kültür Merkezi'nin 140 kişilik tiyatro sahnesini film gösterimleri için teknik olarak uygun hale getirdi ve Yeni Sinema Kolektifi'ni kurdu.

Yeni Sinema Kolektifi, 3 yıldır bağımsız sinemacıların uzun metraj ve kısa metraj filmlerinin gösterimini yapıyor. Zaman zaman yönetmenlerin katılımıyla söyleşiler ve atölyeler de düzeyen kollektif, Batman’da sinemaseverleri bağımsız sinema ile buluşturmaya devam ediyor.

Bu sayfa 23 Haziran 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 24 Haziran 2022