Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Bir Umut Olsun

Ağustos - Aralık 2023
GAZİANTEP

"Bir Umut Olsun" projesi, 6 Şubat Depreminin ardından Gaziantep'te kültürel ve sanatsal canlanmaya destek sağlamayı ve topluluk üyelerinin kalbine umut aşılamayı amaçlıyor. Proje, çocukların ve gençlerin psikolojik travmayı ve istikrarsızlığı aşmalarına yardımcı olmayı ve sanatsal pratiklerle normale geri dönmelerini desteklemeyi hedefliyor. Nefes Müzik ve Sanat Okulu, 10 ile 24 yaş arası 40 çocuk ve gencin eğitim masraflarını karşılıyor. Okul, tiyatro, hat, resim ve müzik (şan, ritim, kanun, ud, ney, piyano, gitar, keman) dallarında eğitim veriyor.

Ayrıca, proje haftalık atölyeler (müzik kültürü) ve koro çalışmaları düzenleyerek sosyal uyumu ve dayanışmayı artırmayı amaçlıyor. Bu oturumlar, topluluk buluşmaları, diyalog ve düzenli sanatsal etkinlikler için bir fırsat sunarak sanatın toplumsal iyileşme üzerindeki etkisini ve kültürün kamusal yaşamdaki rolünü teşvik ediyor.

Nefes Kültür Sanat Derneği

Nefes Kültür Sanar Derneği, 2016 yılında müzik ve sanat alanında uzman, Suriyeli ve Türk gençler tarafından kurulmuştur ve 2017’de Türkiye’de çalışma ruhsatı almıştır.

Nefes Derneği, sanatsal ve kültürel üretimin özellikle psikolojik travma, tecrit ve kimlik kaybı gibi olaylara maruz kalmış toplumların denge ve refahı için önemli olduğuna inanıyor. Dernek, bu unsurdan yola çıkarak sanatsal ve kültürel üretim ve eğitimin toplumların toparlanma ve kalkınmasında temel bir faktör olduğunu düşünüyor.

Nefes Kültür Sanat Derneği, çeşitlilik gösteren kültürel mirasımızın gücüne ve özgüvenine sahip ve saygılı bir kültürel yapı olarak öne çıkıyor. İlhamını ekibinin kültürel ve akademik bilgisinden alarak gerçek kültürel mirası onarmayı ve turistik halk bilgisi tuzağından kurtararak koruma altına almayı hedefliyor. Derneğin paralel başka bir hedefi de, kültürel çalışmaları korumak ve yeni sanatsal deneyimlerle zenginleştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 13 Aralık 2023