Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Çanax

Temmuz 2022 - Ocak 2023
MARDİN

Çanax (çanak anten), Sevim Kaplan Akan'ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği bir kurmaca kısa film projesidir. Çekimleri 20 - 27 Ekim 2022 tarihlerinde Mardin’de gerçekleşen Çanax'ın Aralık 2022'de tamamlanması hedefleniyor.​

Film, dini vecibelerini yerine getirmekte hassas olan Musa’nın (65) bu konuda tek eksiği olarak gördüğü Hac vazifesini ifa etmek için yapmış olduğu başvurunun sonucunu bekleyiş öyküsüne odaklanır. Musa, gerekli tüm hazırlıklarını yapmış ve adının hacı adayları kura çekilişinde çıkmasını beklemektedir. Ancak, yıllar önce başvurmasına rağmen ve kendinden sonra başvuran birçok kişinin hacca gitmesi üzerine bu durumdan şüphelenir. Kendisine neden sıra gelmediğini soruşturmaya başlar. 

Çanax çekimlerinden fotoğraflar

Sevim Kaplan Akan Çanax çekimleri sırasında 

Sevim Kaplan Akan

Sevim Kaplan Akan, Mardin Artuklu Üniversitesi Sinema TV Bölümü 4. sınıf öğrencisidir. Üniversitenin yanı sıra farklı kurumlardan aldığı eğitimlerle başta fotoğraf olmak üzere belgesel, videoart ve sinema gibi sanatsal alanlarda çeşitli kişisel ve kolektif işler yapmaya devam etmektedir.

Bu sayfa 23 Haziran 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 31 Ekim 2022