Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

chalaKINO Sinema Etkinlikleri

Proje: Kasım 2022 - Mayıs 2023
Faaliyetler tarihleri: 4 Şubat - 15 Nisan 2023
VAN

Chalak Events 2017'de sırasıyla İstanbul, Van ve Diyarbakır'da kurulmuş olan kültürel, sanatsal ve edebi faaliyetler yürüten bir öğrenci platformu olarak birçok kez sinema etkinliği de yapmıştır. ChalaKINO projesi, bu etkinlikleri yeniden hayata geçirip var olan sinema potansiyelini korumak ve sinemaseverler ile sinemacılar arasında sürdürülebilir bir iletişimin kurulmasını amaçlıyor. chalaKINO, bu proje kapsamında alternatif, bağımsız ve sanat sineması ekseninde etkinlere yer verecek. chalaKINO Sinema Etkinlikleri (Çalakiyên Sînemayê), insan haklarını merkeze alan, çevreye ve tüm canlılara karşı duyarlı, toplumsal dinamikleri takip eden ve sosyal sorunlara değinen, göçmenlerin ve LGBTİ+ bireylerinin haklarına saygılı, farklı etnik dil, din ve kültürleri kapsayan bir içerikle izleyicileriyle  buluşacak.

Proje kapsamında 11 haftaya yayılan 9 uzun, 5 kısa metraj film gösterimi; 7 çevrim içi, 2 yüzyüze söyleşi; 1 seminer ve 1 atölye planlanıyor. Tüm etkinlikler ŞanoWan Teatre tiyatro ve gösterim salonunda 2023’ün Şubat, Mart ve Nisan aylarında Cumartesi günleri gerçekleşecek. Temaşe Sinema Dergisi, CineKurdî Sinema Platformu ve Medit Medya desteğiyle geniş bir kitleye seslenmeyi hedefleyen proje, sinema öğrencisi, üreticisi ve izleyicilerinin arasında deneyim paylaşımı, diyalog ve ağ geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Ortaya çıkacak kültürel atmosferle farklı kesimlerin bir araya gelerek ihtiyaçları yerelden karşılanan yeni üretimler için cesaretlendirilmesi öngörülüyor.

Chalak Events Van Platformu

Chalak Events 2017’de başta İstanbul’da olmak üzere Van ve Diyarbakır’da kuruldu. Bir öğrenci platformu olarak çalışan Chalak Events Van, kültürel, sanatsal ve edebi etkinlikler düzenlemektedir. Paylaşımlarını Kürtçe ve İngilizce olarak yapan Platform’un hedef kitlesi gençliktir. Kadına, çevreye, hayvan ve insan haklarına eğilmekte ve Kürtçe’nin hem gündelik hayat hem kültür-sanat hayatı içinde kullanımını önceliklendirmektedir. Platform, genç bireyler (kadınlar ve özellikle LGBTİ+) arasında bir toplumsal ve bireysel farkındalık yaratmaya ve sosyalleştirmeye yönelik birçok etkinlik yapmaktadır.

Ercan Dayan - Proje koordinatörü

Ercan Dayan 1996 yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu doğduğu yerde liseyi İstanbul’da ve lisans eğitimini ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Sinema ve TV bölümü’nde tamamladı. Bir süre sinema sektöründe çalıştıktan sonra halen görev yaptığı Zarok Tv adlı televizyon kanalında çalışmaya başladı. Sinema sohbetlerinin yapıldığı CineKurdi Platformu’nun kurucusu ve Kürtçe sinema dergisi Temaşe’nin de editörlüğünü sürdürüyor. Chalak Events Wan’ın yönetiminde yer alan Ercan Dayan, Kürt Sineması üzerine çalışmalar yürütüyor.

Bu sayfa 19 Ocak 2023 tarihinde yayına alındı.