Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Engelsiz Filmler Festivali 

20-26 Ekim 2023 
4-5 Kasım 2023
ANKARA, ESKİŞEHİR

Engelsiz Filmler Festivali, bağımsız sinemanın nitelikli güncel örneklerini sesli betimleme seçeneği ve ayrıntılı altyazı ile erişilebilir mekanlara taşıyor. Festival’de yönetmen ve film ekipleriyle söyleşiler, paneller, atölyeler, ödül töreni gibi etkinlikler erişilebilir olarak gerçekleşiyor. Festivalin websitesi, sosyal medya hesapları gibi iletişim kanalları erişilebilirlik ilkeleri gözetilerek kullanılıyor. Uygun fiziksel ortam ve araçlarla herkesin sinemaya erişim hakkından eşit bir şekilde faydalanması sağlanıyor. Festival'de tüm gösterimler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleri ile gösteriliyor. Söyleşi, panel, ödül töreni gibi etkinlikler işaret dili çevirmeni ile gerçekleşiyor. Tüm Festival mekanları erişilebilir olanlardan seçiliyor. Festival kapsamında Türkiye ve dünya sinemasının öne çıkan filmleri çeşitli tematik başlıklar altında seyircilerin beğenisine sunuluyor. Festival kapsamında film ekipleriyle söyleşiler, film üretimi üzerine atölye çalışmaları, paneller gibi çok sayıda yan etkinlik de düzenleniyor. 

Puruli Kültür Sanat Derneği

Puruli Kültür Sanat Derneği, herkesin kültür-sanat hayatına erişim hakkından eşit bir şekilde faydalanması için faaliyetler yürütüyor. Film festivalleri, sinema ile ilgili gösterimler ve atölyeler gerçekleştiriyor. Derneğin ana faaliyeti Engelsiz Filmler Festivali. Bunun yanısıra dernek, Engelsiz Filmler Festivali’nin kurucularından olduğu; Almanya, Belçika, İngiltere, İspanya ve Polonya’dan festivallerin yer aldığı BE IN! Erişilebilir Festivaller Ağı kapsamında çeşitli projeler de yürütüyor. AB finansal desteğiyle gerçekleştirilen, engelli bireylerin sinemaya erişimde karşılaştıkları sorunları tanımlamayı ve bu sorunlara çözümler üretmeyi amaçlayan “Döngüyü Kırmak: Erişilebilir Sinema” adlı proje Ağ’ın tamamladığı son projedir. 

Bağlantılar:

https://engelsizfestival.com/tr

https://www.instagram.com/engelsizfestival/

https://www.facebook.com/engelsizfestival/

https://twitter.com/engelsizff 

https://www.youtube.com/channel/UCDvR9W6_nXQIYTnzfRSrXmQ

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.