Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

ETHNOS

Eylül 2023 - Haziran 2024
İSTANBUL, HATAY, ÇANAKKALE

ETHNOS günümüz Türkiye'sinde Ortodoks Rum varlığının izlerini arayan ve arşivleyen bir belgesel film projesidir. Kültür varlıkları üzerinden Ortodoks kimliğini ve yaşadıkları topraklarla olan ilişkisini, yok olmaya karşı kolektif dayanıklılık ve birlikte yaşama dinamiklerini keşfetmeyi amaçlar.

Tarihsel, mekansal ve nüfussal varlıklarının belgelenmesi ve gözlemlenmesi temelinde Ortodoks Rumların toplu yaşadıkları bölgelerde, topluluğu, bireylerini ve yaşadıkları şehirle olan bağlarını görünen ve görünmeyen kültür varlıkları açısından ele alır.

Ruken Tekeş

Tekeş, Diyarbakır'da doğdu. Eğitim ve çalışma hayatı nedeniyle Istanbul, Los Angeles, Amsterdam, Atina, Viyana, Venedik, Roma, San Diego, Kiev ve Moskova gibi farklı şehirlerde yaşadı. On yıl boyunca Birleşmiş Milletler'in çeşitli ülkelerdeki temsilciliklerinde görev alarak, özellikle eski Doğu Bloku bölgelerinde BM Uluslararası İnsan Hakları Uzmanı ve BM Koordinasyon Uzmanı olarak üst düzey yönetici-diplomat olarak görev yaptı.

2011 yılında Türkiye'ye dönerek yeni anayasa çalışmalarına katıldı ve Koç Üniversitesi'nde insan hakları temelli dersler verdi. Uzun yıllara dayanan insan hakları saha deneyimi ve akademik çalışmalarının ardından, sosyal, politik ve çevresel filmler üretmek amacıyla 2015 yılında Sarya Film Kolektifi'ni kurdu. Yönetmenliğini yaptığı filmler arasında uluslararası ödüllü HEVERK (Avrupa Film Ödülleri adaylığı), AETHER (Visions Du Reel FF prömiyeri) ve PHILAX (Cannes FF L’Atelier seçkisi) bulunmaktadır.  Tekeş, EFA (Avrupa Film Akademisi) ve SE-YAP (Türkiye Film Yapımcıları Meslek Birliği) üyesidir.

Bağlantılar:

https://www.saryafilms.com/

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.