Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Güneşane Yaz Kampı

18 Ağustos - 27 Ağustos 2023
ÇANAKKALE

Güneşane Vakfı’nın merkezi olan çiftlikte Behramkale ve Paşaköy’de yaşayan 10-12 yaşındaki çocuklara yönelik olarak bir yaz kampı düzenlendi. Kampta temel olarak yaşam becerileri, fotoğrafçılık, müzik ve tiyatro başlığı altında dört atölye çalışması yürütüldü. Atölyelerin yürütücülüğünü Boğaziçi Ayvalık Okulu gönüllüleri yaptı. Kampın sonunda Behramkale Köyü’nün meydanında  yerelden katılıma açık bir çocuk şenliği organize edildi. Şenlikte kamp boyunca yapılan çalışmaların sergisi, müzik ve tiyatro gösterimleri oldu.

Güneşane Vakfı’nın bulunduğu yöredeki çocuklarla kuracağı ilk etkileşim olan bu projede amaç çocukları köyün sınırlı imkanları dışında faaliyetlerle buluşturmak ve bu süreçte neye ihtiyaç duyduklarını gözlemleyip gelecekteki projeleri buna göre planlamaktı. Atölyelerde özgün yeteneklerini keşfetmelerine ve bu yeteneklerini geliştirmelerine alan açıldı. Kendi kendine yeten ve sürdürülebilir bir yapıya sahip olan Güneşane Çiftliği’nde doğa ile uyum içinde ve barışçıl bir toplulukla yaşamanın denemesi gerçekleşti.  Çocukların da bu ortamda ekolojiye ve birlikte yaşamaya dair ilham alması hedeflendi. 

Güneşane Vakfı

Güneşane Vakfı ekonomik ve sosyal olanaklara erişimi kısıtlı çocuklara yaz kampları düzenlemek amacıyla kurulmuştur. Vakfın merkezi Assos Antik Kenti’ne komşu olan Paşaköy’de bulunan ekolojik bir çiftliktir. Çiftlikte bir yandan tarım yapılırken bir yandan da eğitsel çalışmalar yapılmaktadır. Tarımsal üretim bağlamında esas olarak üzüm, ceviz, zeytin ve lavanta yetiştirilmektedir. Çiftliktekileri beslemek amaçlı meyve bahçesi ve mevsimlik bostan vardır. Herhangi bir ilaç kullanılmadan, biyoçeşitliliği gözeterek organik ve biyodinamik üretim yapılmaktadır. Eğitim bağlamında ise, 2017 yılından beri her yıl yaz tatilinde, Waldorf yaklaşımını benimsemiş pedagoglar, uzman oldukları alanda atölyeler veren gönüllü eğitmenler ve üniversite öğrencileri ile Darüşşafakalı öğrencilere yönelik olarak sanat, spor ve tarım faaliyetleri içeren yaz kampları düzenlenmektedir. 

https://www.instagram.com/gunesanevakfi/

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 13 Aralık 2023