Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Jina Qelew
(Şişman Kadın)

2023
BATMAN, DİYARBAKIR, İSTANBUL, MARDİN, ŞANLIURFA, VAN 

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yüksek oranlara ulaştığı toplumumuzda kadınların ön planda olduğu ve tamamen kadınları anlatan Dario Fo'nun Kadından Konuşalım kitabında yer alan "Şişman Kadın" oyunu Kürtçe olarak sahnelenecektir. Oyunun Konusu Kapitalist sistem içerisinde, insanlara dayatılan "ideal beden" algısını; özellikle de kadın bedenini bir "Meta" olarak gören ve öyle olmalarını direten bu ideolojiyi eleştirel bakış açısıyla ele alan oyun; kilolu olduğu için kocası tarafından terk edilen ve kızı tarafından yalnızlaştırılmış olan Mattea’nın gözünden absürt bir ironiyle seyirciye aktarıyor. Mide küçültme ameliyatı ve diyet yapmak arasında gelgitler yaşayan Mattea, seyirciye kilo vermenin sağlık açısından mı gerekli olduğu yoksa estetik beden kaygısından mı istenildiği sorusunu sordurmaktadır. Mattea’dan hareketle, kadınların yaşadığı estetik ve güzellik kaygısı, özellikle iş hayatında yaşanılan baskılar, modern aile ilişkilerindeki yozlaşmalar anlatılıyor.

Batman Yenisahne

Nisan 2018 'de tamamen kendi öz kaynaklarıyla kolektif bir yapı olarak, hiçbir kurumsal destek almadan kurulan Yenisahne, 130 kişi kapasiteli bir tiyatro salonuna ve 150-200 kişilik bir cafe/fuaye bölümüne sahip. Kurulduğu günden beri çalışmalarını aralıksız sürdüren Yenisahne, bugüne kadar "Cimri" (Türkçe) ve "Serbaz" (Kürtçe) adlı yetişkin tiyatro oyunlarını, "Bremen Mızıkacıları" adlı çocuk oyununu Batman izleyicisiyle buluşturdu. Pandemi sürecini de kendi kaynaklarıyla atlatan Yenisahne, bu süreçte düzenli olarak farklı tiyatroların Kürtçe, Farsça veya Türkçe oyunlarını misafir etti ve izleyiciyle buluşturdu. 

Bu sayfa 19 Ocak 2023 tarihinde yayına alındı.