Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Kırmızı Burunlar

İstanbul Sivil Toplum Kuruluşları için Sosyal Sirk Projesi

Aralık 2021 - Mayıs 2022
İSTANBUL

İBB Örnektepe Mahalle Evi
Tarlabaşı Toplum Merkezi
Nesin Vakfı

Kırmızı Burunlar projesi, sosyal sirk sanatı alanında uzun yıllara yayılan çalışmalar yapma hedefiyle yola çıkarak, İstanbul'da faaliyet gösteren ve çocuklarla çalışan sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa yürütüldü.

Proje kapsamında, bu kurumlardaki çocukların bireysel, sosyal ve fiziksel kazanımlar elde etmeleri amacıyla beş ay boyunca sosyal sirk etkinlikleri gerçekleştirildi. Her çocuğun hareket etme ve eğlenme hakkının olduğu düşüncesiyle gelişen bu proje, sosyo-ekonomik zorluk yaşayan ve göç alan bölgelerdeki çocukların fiziksel etkinliklere katılmalarına olanak sağladı. Sosyal sirk araçları (oyun, juggling, denge, akrobasi, ritim) çocukların, yeteneklerini keşfederek, potansiyellerini fark etmelerine yardımcı olurken, hem kendileri hem de akranları ile olan iletişimlerini güçlendiren, aynı zamanda eğlenceli zaman geçirebilecekleri bir ortam yaratıldı. Kırmızı Burunlar projesi aracılığıyla, çocukların sosyal hayata aktif katılan, çevresi ile uyumlu ilişkiler kuran, yaratıcı düşünen, mutlu ve özgüvenli bireylere dönüşmeleri yönünde katkı sağlanması hedeflendi.

Proje sonunda sürecin bir çıktısı olarak yapılan olan sirk gösterisi ile çocuklar, topluluk önünde kendilerini gösterme ve kendi sözlerini söyleme imkanı da buldular. Kırmızı Burunlar projesi, İBB Örnektepe Mahalle Evi, Tarlabaşı Toplum Merkezi ve Nesin Vakfı’nda haftada 6 etkinlik buluşması ile toplamda 40 çocuğa ulaştı.

BoMoVu / Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği

Kısa adı BoMoVu olan Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Derneği, 2016 yılında İstanbul’da kuruldu. Dernek, yerel, ulusal ve uluslararası alanda sosyal güçlendirme amaçlı spor, fiziksel performans ve beden hareketi faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamayı amaçlar. Bu konularda herkes için ve özellikle de ihtiyaç sahibi gruplar arasında erişimin ve eğitimin yaygınlaşmasını hedefleyen BoMoVu, ayrımcılıkla mücadele edilmesini sağlamak ve bu alanlarda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek olmak amacıyla kurulmuştur.

Bu sayfa 10 Ocak 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 25 Nisan 2022