Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Kültürkondu

Kültürhane, bu projeyle birlikte uzun zamandır Mersin’de kültür sanat etkinlikleri yoluyla özgün çoğulcu bir topluluk yaratma çabasını mahalle ölçeğinde yeni bir kültür mecrasına taşıyor. Kullanılmış ticari konteynırlar kullanılarak TECE Mimarlık’ın tasarımı ve Mersin Yenişehir Belediyesi’nin desteği ile inşa edilen yeni alan çok amaçlı salonu, tamir, sanat ve çocuk atölyeleri, eşya kütüphanesi ve temel yaşam imkanları içerecek. Farklı kesimlerin buluşabileceği etkinliklere evsahipliği yaparak bir topluluk oluşturma iddiasının yanısıra mevcut topluluk ve örgütlerin toplantı ve etkinliklerini düzenleyebilecekleri imkanı sunacak. Mekan özellikle deprem sonrasında Mersin’in kazandığı stratejik önemin ışığında afet bölgesinde çalışma yürüten kişi ve kurumlara lojistik destek sunacak ve Mersin’e sığınan depremzedelerin rehabilitasyonuna katkı yapacak. Bu büyük çaplı proje, Avrupa Birliği CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı'nın yanısıra Sivil Toplumu Destek Vakfı, Fondation de France, Research Institute on Turkey ve SAHA Derneği’nin desteği ve Kültürhane’nin özkaynakları ile finase edilen mecra 2023 yılının sonunda hizmete girecek.

Kültürhane 

Kültürhane 2017 yılındaki açılışından bu yana farklı kesimlerin ilgisini çekecek söyleşiler, gösterimler, dinletiler, atölyeler, sergiler ve festivaller düzenleyerek fiziksel, yerel ve kamusal bir alan yaratmaya çalışmaktadır. Kültürhane, faaliyetlerini mümkün olduğunca dijital platformlara taşıyarak bu kamusal alanı internet üzerinden de daha geniş kesimlere açmaya çalışan Mersin’de bir kafe-kütüphanedir.

Bu sayfa 13 Kasım 2023 tarihinde yayına alındı.