Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Kurmacadışı Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

5, 12, 26 Şubat
ANKARA

12, 19, 26 Mart
MERSİN

16, 23, 30 Nisan
DİYARBAKIR

5Harfliler tarafından kurgulanan ve yürütülen Kurmacadışı Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, kadınların ve LGBTİ+ların seslerini, deneyimlerini ve tartışmalarını kamusal alana daha etkin bir şekilde taşımayı hedefliyor. Proje, bu bağlamda çeşitli şehirlerde düzenlenen yazarlık atölyeleri ile hem yerel bağlamda yazarlara yönelik bir eğitim, yazmaya yönelik bir teşvik ve güçlendirme çalışması yaptı hem de bu atölyelerden çıkan yeni yazarların sesini 5Harfliler sitesine taşıyarak kadınların ve LGBTİ+ların kamusal alandaki seslerini çoğullaştırdı. 

5Harfliler, yok sayılan, hedef gösterilen, dışlanan etnik kimliklere ve cinsiyet kimliklerine yönelik görünürlük ve farkındalık yaratmanın temel yolunun, öznelerin kamusal alanda kendilerini kendi sesleri, sözleri ve tartışmalarıyla ifade etmesi olduğuna inanıyor. Kurmacadışı Yaratıcı Yazarlık Atölyesi de bu bağlamda, öznelerin deneyimlerini ve fikirlerini yazı yoluyla daha iyi ifade edebilmelerini, kamusal alandaki tartışmalara daha yetkin bir yerden katılabilmeleri hedefiyle düzenlendi. Yaratıcı yazarlık atölyesinin gerçekleştiği Diyarbakır, Mersin ve Ankara şehirleri hem yerel hedefler doğrultusunda hem de bu şehirlerde işbirliği yapılacak kurumların 5Harfliler’in misyonuyla uyumu doğrultusunda belirlendi. Yaratıcı yazarlık atölyelerinde bu ve çevre illerden kültür ve politika alanına sesleriyle katılacak yeni yazarların yetişmesine katkı sağlanması amaçlandı. Ankara’dan Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, Mersin’den D5 Sanat Ortamı, Diyarbakır’dan Diyarbakır Edebiyat Evi ile işbirliği yapılırken, belli yerel ihtiyaçlara göre hareket edildi ve 5Harfliler'in geliştirmek istediği, eksikliğini duyduğu bağları göz önünde bulunduruldu. Bu bağlamda atölyelerin genel hatlarıyla belirli bir yapısı olmakla birlikte, işbirliği yapılacak yerel kurumlarla yapılacak toplantılar sonucunda her şehirde, şehrin ya da kurumun ihtiyacına yönelik bir süreç izlendi.

5Harfliler

5Harfliler toplumsal cinsiyet, politika, sanat ve popüler kültür alanlarında içerik üreten bağımsız bir internet yayınıdır. Yayına başladığı 2012’den bu yana anaakım medyada sıklıkla diyet, sağlık, ilişki tavsiyelerine indirgenen “kadın gündemine” inat, kadınların gündemlerinin sınırsızlığını, kendine özgü, müdanasız, neşeli ve meraklı bir ilgiyle sayfalarına taşımaktadır.

5Harfliler kadınların ve LGBTİ+ların seslerini, deneyimlerini ve tartışmalarını kamusal alana taşıyarak her şeyden önce kadınları ve LGBTİ+ları güçlendirmeyi hedefler. Kadınların ve LGBTİ+ların, cis-hetero erkek egemen söylemin içinde önemsizleştirilen seslerini manşete taşır, anaakım medyada cinsiyetçi, homofobik, transfobik kalıplara sıkıştırılarak ötekileştirilenlerin hikâyelerini ve deneyimlerini takip eder.

Bu sayfa 10 Ocak 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 25 Nisan 2022