Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Li Dêrê (Kilisede) 

Aralık 2022 - Ekim 2023
MARDİN, DİYARBAKIR, BATMAN, VAN 

“Li Dêrê” (Kilisede) tiyatro ve oyunculuk atölyesinde beş tiyatro eğitmeniyle Mardin’de tiyatroyla ilgilenen 12 oyuncuyla üç aylık bir eğitim ve prova planlandı. Proje sonunda, atölye sonucunda ortaya çıkacak olan bir Kürtçe tiyatro oyunu sahnelenecek. Anlatı ve sahne sanatçısı olan beş eğitmenle gerçekleşecek bu atölyede oyuncuların yetkinlikleri geliştirilmesi hedefleniyor. Tiyatro oyununun öncelikle Mardin ve bölge seyircisiyle buluşması amaçlanıyor.

Çetoyê Zêdo

Çetoyê Zêdo, 1981’de Mardin’de doğdu. 2004’te, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türkçe Öğretmenliğini; 2012’de İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümlerini bitirdi. Engin Alkan’ın reji ve dramaturji ekibinde yer aldı. Teatra Zîv’de “Şengê û Pengê” ile “Bêlome” oyunlarını yönetti. Yayınlanan oyunları: “Şengê û Pengê” (Filîto Yayınları, 2014) ile “Siltanê Fîlan” (Diyarbakır Büyükşehir Yayınları, 2015). Ferhad Pîrbal’ın “Hetf Wêney Rûtî Jinî Cenabî Wezîr”(Vezir Haşmetlerinin Eşinin Yedi Çıplak Fotoğrafı) adlı romanını Kurmancî olarak hazırladı (Avesta Yayınları, 2014), Yavuz Akkuzu’yla “Dîroka Şanoya Kurdî”(Peywend Yayınları, 2015), “Kürt Tiyatro Tarihi” kitabını hazırladı (Evrensel Yayınları, 2016).  Nûbihar yayınları arasında “Daweta Noko û Nîskê”(2019, hikaye&oyun), “Du Legleg Zozan û Gernas” (2019), “Ejderhayê Tirsonek” (2020) û “Gurê Kubar”(2020) kitapları yayınlandı. 

Çetoyê Zêdo olarak birçok Kürtçe tiyatro topluluğunda dramaturg, metin yazarı ve yönetmen olarak yer aldı. Oyun yazarlığı, tiyatro yönetmenliği, editörlük, Kürtçe çeviri ve çocuk edebiyatı başlıca ilgilendiği ve faaliyet gösterdiği alanlardır. Mardin Sahne (MARS) tiyatro oluşumunun kurucularından biri olarak Mardin’de yaşamakta.

Bu sayfa 19 Ocak 2023 tarihinde yayına alındı.