Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Nesin Vakfı Tiyatro ve Gösteri Sahnesinin Yapısal İyileştirilmesi

Mart -Eylül 2023
İSTANBUL

1973 yılında Aziz Nesin tarafından kurulan Nesin Vakfı için çocuklar ve gönüllülerle birlikte yıllardır yürüttüğü sanat çalışmaları faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Artık İstanbul’un önemli göç noktalarından biri olan Çatalca’da artan nüfusa ve şehirleşmeye rağmen yerel belediyeye ait merkez dışında bir kültür-sanat merkezi bulunmuyor. Nesin Vakfı, bu eksikliği yakinen yaşadı ve mümkün olduğunca bu eksikliği kapatmaya çalıştı. Okullar ve öğretmenlerle yapılan çalışmalar sonucunda; Çatalca için alternatif bir kültür-sanat merkezi rolü üstlenebilecek olan Nesin Vakfı, kültürel zenginliklerini yerel halka daha da fazla paylaşmayı arzu ediyor. Bu vesileyle yıl boyunca düzenlenecek atölyelerde öğretmen ve öğrencilerle çalıştaylar, eğitimler; Aziz Nesin ve Çağdaşları Müzesinde ve tiyatro salonunda halka açık müzik dinletileri ve tiyatro gösterimleri de yapılacak.

Diğer bir taraftan Nesin Vakfı'nın atölyelerini ve ilgili alanlarını da yeniliyoruz: Marangozhane, seramik ve cam atölyeleri de bu süreçte yenilenmiş olarak dışarıdan kullanıma açık hale gelecek.

Aziz Nesin  Vakfın tiyatro salonundan şöyle söz etmişti: ”Yazılarımı yayınlamadılar, yayınlamak için kendim dergi çıkardım. Kitaplarımı yayınlamak istemediler, yayınevi açtım. Bir gün oyunlarımı da oynamazlarsa diye Vakıf binasının altına bir tiyatro salonu yaptırıyorum.” Ama ancak kaba inşaatını yapabildi. Tiyatro ve gösteri salonunun daha nitelikli işlere ev sahipliği yapabilmesi için daha donanımlı hale getirilmesine ihtiyacı var: ses, perde ve ışık gibi profesyonel sistemlerin tesisi bu proje sayesinde sağlanacak. Tiyatro Salonu tamamlandığında Nesin Vakfı'nın alâmetifarikalarından olacak. Konuk eğitmenleri, sanatçıları ve eserlerini ağırlayabilecek, yereldeki gençlere sanatçılarla buluşup kendilerini ifade edebilecekleri yeni bir alan açılacak.

Nesin Vakfı

1973’te Aziz Nesin’in tarafından kurulan ve onun ''Vakıf çocuklarımın düşünen, sorgulayan ve dünyaya eleştirel gözle bakabilen bireyler olarak yetişmelerini istiyorum'' sözlerini temel eğitim ilkesi olarak benimseyen Nesin Vakfı eğitim olanaklarından yoksun 0-12 yaş grubundaki çocukları tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere bünyesine alır. Çocuklar kendi ayakları üzerinde durana kadar vakıfta kalırlar.

Vakıf, Çatalca başta olmak üzere bölgedeki öğretmen ve öğrencileri kültür, sanat ve perma kültür alanlarında destekler. Ayrıca maddi durumu yetersiz olan ve ilkokuldan üniversiteye kadar onlarca öğrenciye burs verir. Perma kültür alanında talep eden yerel yönetimlere danışmanlık verir. Vakıfta farklı konularda uzmanlarla öğretmen eğitimleri düzenlenir. Vakıf çevre okullardaki öğrenci ve öğretmenleri de, kendi imkânlarıyla İstanbul’daki kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımına olanak sağlar. Onlar için atölye çalışmaları, eğitimler ve etkinlikler düzenler. İzmir-Şirince’deki Nesin Matematik, Sanat ve Felsefe Köylerinden her yıl yaklaşık 17-18 bin dolayınca öğrenci faydalanır.

Bağlantılar:
https://www.nesinvakfi.org/
www.nesinkoyleri.org
www.nesinyayinevi.com
www.instagram.com/nesinvakfi1973 https://www.facebook.com/Nesin-Vakfı-1451774825140405 https://twitter.com/Nesin_Vakfi https://www.youtube.com/nesinvakf7175 

 

Bu sayfa 5 Ekim 2023 tarihinde yayına alındı.