Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

NFTs for ART

2022
ÇEVRİM İÇİ

Disyon: NFTs for ART projesi, blockchain teknolojisinin potansiyelini henüz yetişmekte olan ve bir rehber arayan sanatçılara ve sanatseverlere çevrimiçi video olarak kaydı tutulacak bir söyleşi ve eğitim programıyla anlatmayı hedefliyor. Eski düzende kendi sosyal etki alanından çıkmakta oldukça zorlanan sanatçılar, günümüz teknolojisiyle NFT’ye dönüştürdükleri eserleriyle bütün dünyayla iletişim kurabilir hale geldiler. Geçtiğimiz birkaç yılda blockchain teknolojisinin dünyada ana akımlaşmasıyla sanat dünyasında büyük bir kırılma yaşanırken Türkiyeli sanatçılar özellikle teknolojik bilgilere ulaşımın kısıtlı olması, dil ve cinsiyet bariyerleri yüzünden bu düzende yerini bulmakta güçlük çektiler ve çekmeye devam ediyorlar. Disyon, bir video serisi olarak tasarlanan projesinde blockchain teknolojisinin potansiyelini henüz yetişmekte olan ve bir rehber arayan genç sanatçılara çevrimiçi video olarak kaydı tutulacak bir başlangıç seviyesi eğitim programıyla anlatmayı hedefliyor. Disyon’un eğitim programı projesi, dezavantajlı pek çok sanatçı için dijital sanat dünyasına açılan bir kapı niteliğinde olacaktır.

Gözde Mutluer

Gözde Mutluer 1991 yılında doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon bölümünde okudu. Görsel sanatlar üretimlerinin yanında 2008 yılında aktif olarak oyunculuk yapmaya başladı. 2019 yılında dijital mecralarda çalışan sanatçılara özgür bir alan açabilmek adına üreten, edisyonlar oluşturan, basan, sergileyen, yayan ve tüm dünyaya ulaştıran yeni nesil çevrimiçi bir sanat bir galerisi olan disyon.com u kurdu. 

Bu sayfa 23 Haziran 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 24 Haziran 2022