Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Pazar Sineması

Temmuz - Aralık 2022
MARDİN

Pazar Sineması İnisiyatifi, sinemayı yalnızca eğlence sektörünün bir parçası olarak gören, popüler ve gişe getirisi olan filmlere gösterim imkânı sunan salonlara alternatif olarak, bağımsız, sanatsal, toplumsal sorunlara, insan haklarına duyarlı filmleri Mardin’deki izleyici ile buluşturmayı amaç edinen bir oluşum olarak kuruldu. Kolektif, film izleme deneyimi sunmanın yanısıra gösterimi yaptığı filmlerin yapım sürecinde yer almış sanatçılarla, film yapmak ya da film yapım sürecinin bir parçası olmak isteyen kişileri buluşturmayı hedefler.

İnisiyatif daha önce Mardin’de farklı girişimler üzerinden (sinemardin, mordem, cafesinek vb.) sistemli arthouse film izleme platformları oluşturmaya çalıştı. Mardin’deki koşullar nedeniyle zaman zaman çalışmalarına ara vermek zorunda kalsa da varlığını sürdürmeye devam etti.

Mardin’de sinema ile ilgilenen, bu alanda çalışma yürütmek ya da sadece mevcut popüler sinema izleme deneyimi dışına çıkmak isteyen kişileri bir araya getirmeyi, meslek profesyonelleri ile tanıştırmayı, bilgi ve birikim aktarımı için aracı olmayı ve üretim süreçlerinde ortaya çıkan sorunları yerelde çözmeyi hedefler. Mardin’de sürdürülebilir bir sinema kültürünün oluşmasına, bu alanda yerelde üretimler yapılabilmesine olanak yaratmayı amaçlar.

Rojin Aslan Vesek

Projeyi Pazar Sineması İnisiyatifi adına Rojin Aslan Vesek yürütecektir. Fotoğrafçılık ve Sinema TV okuyan Vesek, Mardin’de yaşamakta ve grafik tasarım, fotoğraf ve videografi alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Sabancı Müzesi, Tüyap, DSM gibi kurumların proje ve sergilerinde yer alan Vesek halen birçok vakıf ve kurum için görsel materyaller hazırlamaktadır. 

Bu sayfa 23 Haziran 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 24 Haziran 2022