Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Pozitif Yaşamak

BİZ 
Belgesel Film Projesi

Şubat - Aralık 2022
Film, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yer alan şehirlerde yaşayan kişilerin öyküleri ve katkıları ile oluşturuluyor. Filmde öyküsüne yer verilen kişilerin kimliği hakkında bilgi vermemek için yaşadıkları şehirlere değinilmemektedir. 

Pozitif Yaşamak - BİZ isimli belgesel film projesi, yanı başımızda bizlerden saklanarak HIV ile yaşayan bireylerin öykülerini anlatıyor. HIV ve AIDS’in görmezden gelinmesi, HIV pozitif birçok kişinin tedavisini engelliyor, hatta ölümüne sebep olabiliyor ve virüsün yayılımını hızlandırıyor. Bu film aracılığıyla HIV’e dair bilgilerimizin ve “tersini direten önyargılarımızın”, filmdeki karakterlerin anlatımlarıyla sorgulanması amaçlanıyor.

İstatistikler, HIV’den en fazla etkilenenlerin “çocuklar, azınlıklar, göçmenler, seks işçileri vb. incinebilir gruplar olduğunu” belirtiyor. Belsesel, virüsün ediniminde sınıfsal ayrım olmazken dezavantajlı gruplarda neden daha çok yaygınlaştığı ve hastalık sürecine doğru daha hızlı ilerlediği sorusunun yanıtını bulmaya çalışıyor.

Sadece ülkemizde resmi rakamlarla yaklaşık 27 bin kişi HIV ile yaşamaktayken neden hala yanı başımızdaki HIV Pozitif kardeşimize, annemize, babamıza, arkadaşlarımıza ve çevremize yabancıyız?

Film bu soruların yanıtını bulmaya çalışırken “AIDS öldürür” bilgisinin politik oluşuna da dikkat çekiyor.

Ebubekir Çetinkaya

Ebubekir Çetinkaya, Gazetecilik Lisans ve Radyo-Televizyon Yüksek Lisans mezunu. Hukuk fakültesi öğrencisi. Beyoğlu’nda Bir Levanten “Giovanni Scognamillo” ve Yuva isimli belgesel filmlerin yönetmeni.  

Bu sayfa 21 Aralık 2021 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 14 Mart 2022