Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Set Kültürhane

Nisan - Kasım 2022
MERSİN

Proje kapsamında, farklı din mensuplarına evsahipliği yapan Mersin Asri Mezarlığı üzerinden kentin kozmopolit geçmişini konu eden bir belgesel film çalışması yapılacaktır. Proje ilhamını, üç farklı dinden kişinin mezarlarının yanyana bulduğu ve bir fotoğraf karesine sığabildiği, yegane değilse bile çok nadir yerlerden biri olan bu alanın çok kültürlü ve barışçıl bir yaşamın timsali olduğu düşüncesinden alıyor. Belgesel, kabri mezarlıkta olan eski şehir sakinlerinden bir kısmının hikayesini anlatmaya ve farklı kültürlerden toplulukların kentteki barışçıl ilişkisini ortaya koymayı amaçlıyor.

Bu çalışmanın öncesinde için Kültürhane’nin yapım ekibi teknik bir eğitimden geçecek ve böylece müstakbel başka çalışmalar için de üretim yetkinliğine kavuşacaklar. Programın sunduğu finansman sayesinde edinilecek ekipmanlar da Kültürhane’nin benzer çalışmalar için finansman sağlamasının önünü açarak sürdürülebilirliği için kritik bir katkı sağlamış olacak.

Filmin 2022 yılının yaz aylarında tamamlanmasını planlanıyor. 2022’nin sonundan itibaren farklı kentlerde gerçekleşecek  kamusal gösterimler yoluyla çok kültürlü, barışçıl bir yaşama dair bir tartışma ortamı yaratılması hedefleniyor.

Kültürhane 

Kültürhane 2017 yılındaki açılışından bu yana farklı kesimlerin ilgisini çekecek söyleşiler, gösterimler, dinletiler, atölyeler, sergiler ve festivaller düzenleyerek fiziksel, yerel ve kamusal bir alan yaratmaya çalışmaktadır. Kültürhane, faaliyetlerini mümkün olduğunca dijital platformlara taşıyarak bu kamusal alanı internet üzerinden de daha geniş kesimlere açmaya çalışan Mersin’de bir kafe-kütüphanedir.

Bu sayfa 2 Mart 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 4 Mart 2022