Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Suyun Peşinde İstanbul

Temmuz 2022 - Nisan 2023
İSTANBUL

Suyun Peşinde İstanbul projesi, 5 yaş ve üzeri çocukları ve herkesi kentsel miras kavramını “su” odağında düşünmeye davet ediyor.

İstanbul denizlerle bütünleşik bir liman kenti. Boğaz kentin imgesini belirleyen coğrafi unsurların başında geliyor. Yüzyıllarca dünyanın en önemli limanlarından biri olan Haliç, çok katmanlı bir hafıza taşıyor. Peki İstanbul’un su ekosistemini ne kadar tanıyoruz? Suyun Peşinde İstanbul projesi, İstanbul su kültürünün farklı bileşenlerini kamusal söyleşiler, atölye çalışmaları ve yayın aracılığıyla çocuklarla buluşturmayı amaçlıyor. 

Kentsel çevreye ilişkin bilgiler üzerine üretilmiş çokça kaynak olsa da kent hakkı ve çevre adaleti bağlamı erken yaş dönemi çocukların dünyasına uzakta kalıyor; özellikle kentsel projelerin çevre adaletiyle birleştiği noktalar, tehdit altındaki türler, yerler oldukça teknik bir dille kamuoyunda yer bulabiliyor.

Suyun Peşinde İstanbul projesi, çocuklarla “doğa”nın kentten uzakta bir yerde olmadığını yaratıcı ifade biçimleriyle paylaşmak, su kültürünü kentsel yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak görmelerini sağlamak, ekosistemi paylaştığımız canlıları ve İstanbul su yaşamını daha yakından tanıtmak için düzenleniyor. Proje kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik atölye çalışmaları, eğitim ve kentsel ekoloji paydaşlarıyla İstanbul’un su kültürüne dair söyleşiler düzenlenecek. Proje sonunda ise İstanbul su kültürünü çocuklara aktaran bir çocuk yayını üretilecek.

Cengiz Bektaş'ın çektiği İstanbul'daki su kemerlerinin fotoğraflarından, SALT Araştırma. 

Şehir Dedektifi İnisiyatifi

Şehir Dedektifi İnisiyatifi, çocukların sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkını odak alan; çocukların şehirle, şehirlerin çocuklarla kurduğu iletişimi izleyen, belgeleyen, oyunlar ve tasarım araçları üreten bir sosyal girişimdir. Çocukların şehir deneyimini anlamanın disiplinler-arası bir yaklaşımla mümkün olabileceğine inanır ve bunun için özgün yöntemler geliştirir. İnisiyatif, çocuk dostu şehirlerin kurulması için hak izleme projeleri ve savunuculuk faaliyetleri de yürütüyor, sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlere yönelik eğitim programları düzenliyor, çocukların şehri deneyimlemesini teşvik edecek haritalar üretiyor, katılım yöntemleri geliştiriyor ve uyguluyor.

Bu sayfa 23 Haziran 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 24 Haziran 2022