Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Tempo Primo

Nisan 2023
Antalya

Tempo Primo, bir müzikal ölçü birimi ve birimlerin standartlaşma süreçleri üzerinden, yer ve işitsel kültür arasındaki ilişkiyi ve yerel ötesiliğin çerçeveleri ve sınırlarını araştıran hibrit bir ses yerleştirmesi. Batı Akdeniz'deki ritmik yapılar ve kalıplar aracılığıyla, yazılı olmayan işitsel bilginin değişen anlamını ve yerellik ile bilgi üretiminin ilişkisini araştırıyor. Bunun işitsel temsilinin fiziksel yansımaları ile ilgili bir düşünce deneyi yapmayı ve izleyiciyi buna dahil olmaya davet etmeyi hedefliyor. 

Tempo Primo, müzikteki 9 vuruşlu zaman ölçüsüne ve bunun icrasında kullanılan obje olan tahta kaşığa odaklanıyor. Bu aksak ritmin, coğrafyanın işitsel tarihindeki yeri, bunun kültürel anlamı, bu anlamın zaman içinde geçirdiği değişim ve bu değişimin seste bulduğu geri yansımayı araştırıyor.

Yağmur Uyanık

Yağmur Uyanık, pratiğinde objelerin ve araçların değişen konumunu, zamanı anlamanın farklı yollarını, kültürlerdeki melezliği ve bilgi üretme sistemlerindeki dönüşümleri inceleyen bir sanatçı. Malzeme ve üretim üzerine farklı araştırmalar yoluyla çalışmalarında genelde yerleştirme, heykel, video ve ses medyalarını, çoğu zaman da çağdaş teknolojileri kullanıyor ve teknoloji ile bilgi üretiminin tarihi arasındaki ilişkiyi araştıran düşünce deneyleri yapıyor. Uyanık lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık bolümünde, yüksek lisans eğitimini Fulbright bursiyeri olarak San Francisco Art Institute’ta Sanat ve Teknoloji alanında tamamladı. Eğitimi boyunca ses ve müzik alanında çalışmalar yaptı. Uyanık’ın işleri, Ars Electronica, Linz; ZKM Center for Art and Media, Karlsruhe; Akbank Sanat, İstanbul; Sonar D+, Barselona; Furtherfield Gallery, Londra; Cenevre Uluslararası Film Festivali, Cenevre; Exploratorium ve Diego Rivera Gallery, San Francisco gibi kurumlarda sergilendi ve Archinet, Designcollector, Designmilk, FRAME Magazine gibi uluslararası yayınlarda yer aldı.

Bu sayfa 1 Haziran 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 7 Haziran 2022