Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Üçüncü Gurbet

Aralık 2022 - Temmuz 2023
KAHRAMANMARAŞ, MERSİN

1978 yılında Kahramanmaraş'ta Yörük Selim mahallesinde yaşanan ve 'Maraş Olayları' olarak anılan katliam, birçok insanın yaşamını yitirmesine daha fazla insanın ise evlerini, mallarını kaybetmesine ve göçe neden oldu. Savaş ve olaylardan en çok etkilenenlerin kadınlar ve çocuklar olduğu aşikâr. Üçüncü Gurbet, Maraş olaylarını yaşayan kadınların travmalarını kayıt altına almak amacıyla halen Maraş’ta yaşayan ve Maraş’tan göç etmiş kadınların izini süren bir belgesel film projesidir.

Mediha Güzelgün

1991 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Sınıf öğretmenliği ve Sosyoloji alanında lisans mezuniyetini tamamladı. Mardin Artuklu Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansına devam etmektedir.  2015 yılından beri Mardin’de öğretmen olarak görev yapmaktadır.  Çeşitli filmlerde yardımcı yönetmenlik ve reji asistanlığı görevinde bulunmuştur. 2020 yılında yönetmenliğini yaptığı ‘Uzay, Fehmi ve Şehrin Sırları’ filmi çeşitli festivallerde gösterilmiştir.

Bu sayfa 19 Ocak 2023 tarihinde yayına alındı.