Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Yesayan Kültür Edebiyat Arşivi

Kültürel Koruma ve Etkileşim

Aralık 2023 - Aralık 2024
İSTANBUL

Bu proje, Yesayan Kültür ve Edebiyat Derneği'nin çatısı altında toplanan kişisel ve kurumsal arşivlerin, kütüphanelerin ve koleksiyonların Yesayan Derneği tarafından topluma açık ve paylaşılabilir duruma getirilmesi ve duyurulmasını amaçlıyor. Türkiye'nin azınlık dillerinden olan, ancak ihtiyacı olan resmi desteği bulamayan, aynı zamanda UNESCO tarafından 'tehlike aldında' olarak kabul edilen Batı Ermenicesi ile ağırlıklı olan 6000’i aşkın kitapt, 200’den fazla süreli yayının binlerce sayısı, el yazmaları, binlerce kupür, fotoğraf, harita, mektup, poster, broşür, ses ve video kayıtlar bulunuyor. Yesayan Derneği kütüphane ve arşivi bu proje sayesinde korunabilir ve kullanılabilir duruma gelecek, hem oluşan mekanda hem çevrimiçi olarak ulaşılır olacak. Bu proje kapsamında orataya çıkacak olan alanda, ayrıca çok fonksyonlu bir ortam oluşacak. Bu alan, dernek merkezi, kapalı toplantılar, kamuya açık etkinlikler, stüdyo kayıtları ve çalışma-okuma alanı olarak kullanılabilecek. İstanbul'un Ermeni toplumundan gençlerin, kadınların, çocukların ve var olan alanlardan çeşitli nedenlerle faydalanamayan diğer toplulukların kullanabileceği bu çok kültürlü ve çok fonksiyonlu alan önemli bir eksiği tamamlamaya yönelik bir adım olacak.

Yesayan Kültür ve Edebiyat Derneği

1993’ten bugüne İstanbul’da Ermenice edebiyata ve Ermeni kültürüne açılan bir pencere olma sloganıyla faaliyet sürdüren Aras Yayıncılık’ın desteği ve yayınevinin merkezinde 2019’dan bu yana çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Yesayan Salonu deneyiminin teşvikiyle 2022’nin Aralık ayında kurulan Yesayan Kültür ve Edebiyat Derneği kuruldu. Dernek, ulusal ve uluslararası akademik ve kültürel çalışmalar gerçekleştirmek, bir arşiv ve araştırma merkezi oluşturmak, araştırmacıların ve toplumun farklı kesimlerinden ilgililerin bu arşiv ve merkezden yararlanmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. 

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.