Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Ziçev Sanat Merkezi: Bir İyileştir(il)me Öyküsü

Kasım 2023 - Mayıs 2024
MERSİN

Proje, zihinsel yetersiz (down sendromlu, otizmli, mental reterdasyon vb) yetişkin bireylerin sosyal ve kültürel yaşama etkin katılımını sanat aracılığıyla gerçekleştirmeyi hedefliyor. Sanat eğitimi verilerek aynı zamanda sanat kolaylaştırıcılığı yapılarak zihinsel engelli bireylerin sanatsal ve entelektüel kapasitelerini sergileyebilecekleri koşullar oluşturmayı ve toplumsal farkındalığı arttırmayı, dışlanma ve ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

İHEB 27.maddesinde kültürel yaşama katılım herkes için bir hak olarak tanınır. BM Engelli kişilerin Hakları Sözleşmesi 30.maddesinde kültürel yaşama katılım hakkı güvence altına alınmıştır. İç tüzükte Anayasa’nın 27.maddesi bilim ve sanat özgürlüğü olarak 64.maddesi sanatçı ve sanat faaliyetlerinin korunması ve desteklenmesi olarak hükme bağlanmıştır.

Bu proje kapsamında, Vakıf tarafından 2030 yılına kadar kiralanmış Milli Emlak binasında var olan müzik, dans, görsel sanatlar ve el sanatları atölyelerinde sağlıklı çalışma yapılmasını engelleyen faktörler giderilecek. Atölyelerde yapılacak iyileştirme çalışması ile 35 olan öğrenci kapasitemiz 60'a çıkarılacak. Sanatçı kimliğinde ve yeteneğindeki zihinsel yetersiz bireylere sanat kolaylaştırıcılığı yapılmaya başlanacak ve bu bireylerin toplum nezdinde sanatçı kimliği kazanmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Haftanın 5 günü 4 atölyede tam gün ücretsiz eğitim verilerek atölyelerde üretilen eserler sergi salonunda ziyarete açılacak. Kurumun yenilenme işlemlerinin tamamlanması ile sergilerin yanı sıra yanı sıra koro, dans gösterilerinin de yer alacağı açılış düzenlenecek ve gerçekleşen projenin geniş çaplı durususu yapılacak. 

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Mersin Şubesi

ZİÇEV Mersin Şubesi 2013 yılından bu yana 23 yaş ve üzeri zihinsel engelli, otizmli, down sendromlu bireylere Hayat Boyu Öğrenme programı kapsamında Mersin Halk Eğitim Merkezi ortaklığında sanat terapi eğitimleri ile hizmet vermektedir. 2013 yılından bu yana 300 ün üzerinde zihinsel engelli, down sendromlu, otizmli bireyi ve ailesini müzik, dans, el sanatları, resim, heykel ve tiyatro ile buluşturmuş ve buluşturmaya devam etmektedir. Bu çalışmaları esnasında kapsayıcılık anlayışı ile kentte bulunan üniversiteler, kolejler okullar, stk  lar ile yıl boyu projeler gerçekleştirmiştir ve 1000 ün üzerinde gönüllü ile bir araya gelinmiştir. Böylece engelli bireylerin topluma tam ve eşit katılımı için teşvik edici çalışmalar yapmıştır. Bu çerçevede ZİÇEV Mersin Şubesi sosyal destek programları, kültür sanat içerikli projeleri yanı sıra savunuculuk çalışmaları ve hak temelli izleme çalışmaları da yapmaktadır. ZİÇEV Mersin Şubesi oluşturduğu Gönüllülük Politikası ile engelli bireylerin ve gönüllülerin yaşama birlikte dahil olmalarına dönüşümü ve değişimi birlikte yaşamalarına aracı olur.

Bağlantılar:

www.instagram.com/zicevofficial 
www.twitter.com/zicevofficial 

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.