Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN
YEREL PROJELER HİBE PROGRAMI
AÇIK ÇAĞRI #1
PROJE #14
KADIN ELİ

Kamusal Alanda Sanatsal Müdahale

Kurulum
9 Sanatçı, 1 Gece

Video kolaj

Yukarı Mardin,  gece vakti. Bir grup kadın, ellerinde bazı malzemeler, etrafı kolaçan ede ede, köşe kapmaca oynarcasına “bir işler karıştırmaktalar”. Kimisi mimar, kimisi öğretmen. Bazıları üniversite öğrencisi. Halen eğitimleri devam eden de var, mezunlar da. Hareketlerinden, koordineli oldukları ve bir şey planladıkları anlaşılıyor. Toplam dokuz kadın.  Üçyol ile Mimarlık fakültesi arasında mekik dokumalar, birinci cadde boyunca minibüs durakları arasında gidip gelmeler, Diyarbakır kapı’yı yoklamalar… Neler oluyor?

Olan şu: Bu yazdığımdan çok daha organize, sanatsal bir operasyon. Bir çağrı ile başlayan, ardından toplanmalar, okumalar, sunumlar, tartışmalarla devam eden, parçası olanların hem zihinlerinde, hem emek emek ellerinde, süreç içinde pişen ve bir gecede gerçekleştirilen, yer yer nihayetine eren, yer yer de devam etmekte olan sanatsal bir operasyon. 

Kadın Eli projesi, farklı sanat disiplinlerinden gelen ve farklı deneyimlere sahip 9 kadın sanatçının, Mardin’de “arızalı” kamusal alanlara vur-kaç yöntemi ile uyguladığı, mekâna özgü üretilen sanatsal çalışmalardan oluşuyor.

Canan Budak / Proje Yürütücüsü

Bu sayfa 9 Kasım 2022 tarihinde yayına alındı.