Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN
KENTLER ARASI AĞ GELİŞTİRME HİBE PROGRAMI
AÇIK ÇAĞRI #1
PROJE #26
KONSERVE

Kapı Aralamak

Sergiden Fotoğraflar

Sanatçılar
Barış B. Atal, Emre Evcimen, Özgür Demirci, Ezgi Yakın, Sarp Keskiner, Esra Okyay (İzmir)
Derya Gözükızıl (Mersin)
Halim Yazıcı (Muğla) 
Mahmut Gültekin, Hediye Yaşar, Devrim Demir (Diyarbakır)
Seda Gökçe, İdil Acim, Umut Sevgül (İstanbul)
İnan Mayıs Aru (İzmir – Çanakkale)

Mayıs – Temmuz 2022 döneminde Teos Kültür Sanat Derneği tarafından İzmir, Çanakkale ve Bursa’da beş köyde düzenlenen üç haftalık misafirlik programları süresince Türkiye’den on üç sanatçıyı ağırlayan KONSERVE projesi, kırsal kültürel miras unsurlarından esinle çeşitli disiplinlerde üretilmiş on dört yapıtı Ezgi Yakın’ın küratörlüğünde, KARANTİNA kolektifinin organizasyonuyla Hayy Açık Alan’da, 11 – 25 Kasım 2022 tarihleri arasında İzmir'de izleyicisiyle buluşturdu. 

“İki şey arasında açıklık oluşturmak yani bir konuya giriş yapmak ve o konunun ilerlemesi adına umut taşıyan bir iletişimi başlatmak, özen gerektiren bir girişimdir. Bu tanışma ve yakınlık kurma gayreti, nezaketi ve sahiciliği önceler. ‘Kapı Aralamak (Cracking the Door Open)”, misafir olarak gidilen yerde içeriden dışarıya ya da dışarıdan içeriye bir ilişkilenmenin oluşturduğu alanları tarifliyor. İzmir, Çanakkale ve Bursa’da yirmi bir gün boyunca bir arada yaşamayı deneyimleyen sanatçıların konuk oldukları yere ait yaşanmışlıklardan doğan sergi, saha araştırması gibi çeşitli disiplinlerin öne sürdüğü bilimsel yöntemleri takip etmekten öte, estetik yaklaşım ve duyarlıkla deneyim, araştırma ve diyaloğa dayanan pratiklerle hareket kazanıyor. Kırsal hakkında basmakalıp bilgilerden kaçınmanın yolu, ancak yerinde kişisel bağlamlar kurmakla mümkün olabiliyor. Bu sebeple, kültürel olanın katmanlı yapısına bakarken çıkan sonuçların doğrudan bilgi nesnesi veya otantik bir kültür nesnesi olmak yerine ilişkisellik üzerinde duran ‘açıklıklarda’ gezindiğini hatırlamak gerekiyor. Bu yolculuk ve misafirlik süreci, mekânı anlamlandırmanın farklı yollarını ortaya çıkarıyor.” (Ezgi YAKIN)

 

Hayy Açık Alan
KONSERVE sergi açılış

İdil Acim
Canlı Performans
“Sesin Sezgiselliği ve Gövdenin Tekrarı”

Hayy Açık Alan
KONSERVE sergi açılış

Esra Okyay
“İyi Mi Dicem? Demiycem”

Özgür Demirci
“Dünyamın İçinde Bir Yer”

Barış B. Atal
“Başlık”

Emre Evcimen
“Uzun Süredir Bekleyişte ve Bekleyeceğinin Farkında Olan Korkuluk”

Devrim Demir
“Mysia”

Mahmut Gültekin
“Fikriye”

İnan Mayıs Aru
“Codex Mysia”

Bu sayfa 29 Kasım 2022 tarihinde yayına alındı.