Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Altyazı Fasikül:
Aşağıdan Yukarıya 

Şubat - Mayıs 2022
ÇEVRİM İÇİ

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema'nın, Mayıs 2020’de, pandeminin henüz başlarında gerçekleştirdiği İçeriden Dışarıya video serisinin gördüğü yoğun ilgi, yeni bir tema etrafında şekillenen 'Aşağıdan Yukarıya' video serisine ilham verdi. ‘Aşağıdan Yukarıya’, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde, 27 Nisan 2021 tarihinde yayımladığı; eylemlerde ‘görüntü ve ses’ kaydı almayı engellemeyi amaçlayan genelgesi etrafında oluşan tartışma zeminine katkıda bulunmayı hedefleyen bir video serisi. Genelgeye karşı yükselen seslerden de güç alan bu seri, kayıt altına almanın, görüntü ve ses ile tanıklık etmenin, müdahale etmenin, tarihe not düşmenin, hatırlamanın, hatırlatmanın, kolektif bir hafıza oluşturmanın önemi üzerine bizzat bu görüntü-ses araçlarının kendilerini kullanarak düşünen videolardan oluşuyor.

Vatandaşların aldığı kamera kayıtları kimi zaman toplumsal hareketlerin fitili haline geliyor; kolluk kuvvetlerinin şiddeti sosyal medya dolaşımı sayesinde pek çok kez ‘dünyanın gözleri’ önünde gerçekleşiyor. Seattle’dan Tunus’a, Gezi’den Kolombiya’ya yurttaş gazeteciliği ve ‘aşağıdan gözetleme’ stratejileri sadece hukuki süreçlerde değil, direnişlerin hafızasını ve stratejisini oluşturmada da önemli yer tutuyor. 

Öte yandan, “kişisel veri” kavramının devlet aygıtları tarafından eğilip büküldüğü zamanları yaşıyoruz. Sokaklardaki ‘mobese’lerden tüketici verilerine dayanan ‘gözetim kapitalizmi’ne kadar ‘yukarıdan gözetleme’ de egemenliğini her geçen gün daha fazla hissettiriyor. 

‘Aşağıdan Yukarıya’ serisi, üretilen videolar ve bu videolar etrafında şekillenen incelemeler, söyleşiler ve diyaloglar aracılığıyla bu konuları tartışmaya açıyor. Projenin amacı, 'Kayıt’ denilen şeyin görünürlüğü ve görünmezliği üzerine beraber düşünmek, imaj politikalarını ve toplumsal hayat üzerindeki etkilerini irdelemek.

Altyazı Fasikül: Aşağıdan Yukarıya video serisi

Altyazı Sinema Derneği / Altyazı Fasikül

Altyazı Sinema Derneği, 2001’de kurulan ve 20 yıldır yayıncılık faaliyetlerine devam eden, Türkiye’nin en uzun soluklu bağımsız sinema yayını olan Altyazı Sinema Dergisi’nin yayın kurulu tarafından 2019 yılında kuruldu. Özelde sinema, genelde kültür sanat alanında demokratik, çoğulcu ve özgürlükçü bir söylemin gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan Altyazı Sinema Derneği altında faaliyet gösteren Altyazı Fasikül: Özgür Sinema; sinemada sansür, ifade özgürlüğü ve cinsiyet eşitliği gibi meseleleri odağına alarak, görünürlük arttırmak, farkındalık yaratmak ve risk altındaki sinemacılara ifade alanı açmak üzere yazı ve video içerikleri üretiyor, tartışma ve gösterim programları düzenliyor. 

Bu sayfa 10 Ocak 2022 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 22 Nisan 2022