Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Diyarbakır Yakın Dönem LGBTİ+ Mücadelesi 

Ocak - Haziran 2022
DİYARBAKIR, MARDİN, İSTANBUL

Bu proje, Diyarbakır'daki LGBTİ+ mücadelesini 2000'li yılların başından bugüne ele alan bir tiyatro oyunu yazımı ve sahnelemesini içeriyor.  

Nadir Sönmez, daha önce K2 Çağdaş Sanat Derneği’nin düzenlediği “Daire” konuk sanatçı programı kapsamında bulunduğu Diyarbakır’a ziyaretlerde bulundu ve şehirdeki LGBTİ+ aktivistleri, akademisyenler, sanatçılar ve gündelik hayatta karşılaşacağı insanlar ile görüşmeler yaptı. Diyarbakır’daki yakın dönem LGBTİ+ hareketinin tarihinin araştırıldığı bu süreç Mordem Sanat ve Barış İçin Kültürel Araştırmalar Derneği danışmanlığında gerçekleşti. Ardından Sönmez edindiği bilgiler ve görüşmelerden esinlenen tek kişilik bir tiyatro oyunu yazdı ve sahneledi. Sönmez, oyunun sahnelemesinde Diyarbakır'da geçirdiği dönem boyunca çektiği videoları da kullandı.

Oyun Diyarbakır'da 5 gösterim yaptıktan sonra Mişar Art desteğiyle Mardin'de iki kez gösterildi.  Ayrıca İstanbul Fringe Festivali kapsamında 3 gösterim daha yaptı.

Nadir Sönmez projenin sürecine dair yazılarını kendi internet sitesi üzerinden paylaştı.

Nadir Sönmez, K2 Çağdaş Sanat Derneği daire Konuk Sanatçı Programı, Urla, 2020
Fotoğraf: İlyas Hayta

Nadir Sönmez

Oyuncu, yazar ve yönetmen Nadir Sönmez, Paris III Sorbonne Nouvelle Üniversitesi’nde tiyatro okudu ve Kadir Has Üniversitesi’nde oyunculuk yüksek lisansını tamamladı. Sönmez, halen İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde doktora yapıyor.

"Peki" (2017 - Pera Müzesi, 2021 - Sabancı Müzesi) ve "Ama" (2019 İstanbul Fringe Festivali, 2021 Dresden Avrupa Genç Yönetmenler Tiyatro Festivali) oyunlarını yazdı, yönetti ve oynadı. 2020 Fringe Festivali’nde "Erkek Cinayeti" isimli bir dijital performans projesi gerçekleştirdi. Anadolu Kültür ortaklığında gerçekleştirilen ve Creative Europe tarafından finanse edilen Borderline Offensive Projesi için "Yeni Çıkanlar" isimli bir kısa film yazdı, yönetti ve oynadı. 2021 yılında Paris Cité Internationale des Arts’da düzenlenen Trame programı sanatçı rezidansına kabul edildi ve Paris’te Fransızca yazdığı tiyatro oyunu “Heteroseksüellerin Oğulları”nın okumasını sahneledi. İlk uzun metraj filmi Ama, Mubi'de yer alıyor.

Bu sayfa 10 Ocak 2022 tarihinde yayına alındı.