Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Orada

Aralık 2023 - Temmuz 2024
DÜZCE, İSTANBUL, ANKARA

Bitkilerle kurduğumuz ilişkileri odağına alan bu proje; çevremizi saran, dışarıdaki doğadan önce, son yıllarda sıkça sözünü etmeye başladığımız evlerimizin içindeki doğayla, #urbanjungle etiketi altında sosyal medya üzerinden dolaşıma sokulan, birbirimizle paylaştığımız görüntülerdeki doğayla nasıl bir ilişki içindeyiz? sorusundan hareket ediyor. Pandemi sonrası evlerimizde bitki yetiştirmeye karşı artan ilginin, duvarlar arasında, farklı coğrafyalardan getirilmiş bitkilerle kurduğumuz ilişki biçiminin ne olduğu ve duvarların dışındaki doğayla ‘gerçek’ temasın nasıl olabileceği üzerine, Düzce’nin bitki örtüsünün detaylarında bir keşfe çıkmayı hedefliyor. Proje, bitkilerle olan ilişkimizin izini sürerken, sürecin fotoğraf ve video ile kayıtlarını tutarak doğayla aramızdaki mesafeleri görünür kılmayı, çevremizle olan ilişkimize dair bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Proje sonunda planlanan sergi öncelikle Düzce’de ardından Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilecek. Sergileri takip eden aylarda ilgili şehirlerde proje odaklı sanatçı konuşmasının yanı sıra Düzce’de fotoğraf üzerine bir atölye ile Düzce’nin endemik bitkileri ve kültür tarihi üzerine iki seminer düzenlenmesi planlanıyor.

Zeynep Gürler

Zeynep Gürler (1988, Ankara) 2010 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı’nda yüksek lisans programından, 2021 yılında da Ankara Hacı Bayramveli Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Resim Anasanat Dalı’nda sanatta yeterlik programından mezun oldu. Yurtiçi ve yurt dışında çeşitli karma sergilere katılan sanatçı, 2017 yılından bu yana Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta, çalışmalarını kişisel atölyesinde sürdürmektedir. 

Bağlantılar:

https://www.instagram.com/zeynepgurler/

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.