Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

DÎWAN: Uluslararası Oyunculuk Akademisi 
(DÎWAN- Akademîya Navneteweyî ya Şanoyê)

Ekim 2023 - Ekim 2024
BATMAN

DÎWAN: Uluslararası Oyunculuk Akademisi, Şermola Performans kuruluşu olan bir tiyatro okulu projesidir. Okulun eğitim dili Kürtçedir. Mirza Metin tarafından geliştirilen ve Kürtlerin geleneksel tiyatro ve kültürel formlarının vokal, fiziksel ve yapısal özelliklerini oyunculuk eğitimine dönüştürmeye dayalı “Dîwan” adlı çalışma yöntemi müfredatımızın temelini oluşturmaktadır.

Dîwan Akademisi aracılığı ile hem yurt dışındaki tiyatro eğitim kurumları ve alanında uzman eğitmenler ile işbirlikleri geliştirilecek ve bu yolla farklı tiyatro teknik ve yöntemlerinin Batman’a ulaşması için çalışmalar yürütülecektir.  Ayrıca kurulacak ilişkiler ve işbirlikleri sayesinde Dîwan çalışma yönteminin ve okulunun yurt dışında görünürlüğünü sağlamak, böylelikle yurt dışındaki tiyatro öğrencilerinin de dikkatini çekebilmek ve Batman’a gelmelerini sağlamak için çalışmalar yürütülecektir.

Kadınlara, çocuklara, gençlere, işçilere ve farklı cinsel kimliklere sahip insanlara öncelik tanıyacak olan Dîwan Academy, ayrıca kapılarını Batman’daki tiyatro gruplarına ve farklı disiplinlerden sanatçılara da açık tutacaktır.

Dîwan Akademisi’nin uzun vadede uluslararası bir tiyatro ve performans araştırmaları merkezine dönüşmesi hedeflenmektedir.

Şermola Performans

Şermola Performans 2008 yılında Mirza Metin ve Berfin Zenderlioğlu tarafından kuruldu. Yatay örgütlenme temelli çok merkezli bir sivil tiyatro inisiyatifi olarak Batman, İstanbul, Köln şehirlerinde çalışmalarını sürdürüyor. İstanbul çalışmaları Mirza Metin ve Berfin Zenderlioğlu yürütücülüğünde; Almanya’da Mirza Metin ve Hicran Demir; Batman çalışmaları ise Mirza Metin, Kenan Demir, Pelda Bal ve Hazni Demir’in yürütücülüğünde gerçekleştiriliyor.

Çağdaş Kürtçe oyunların yazılmasını ve sahnelenmesini sağlamak ve uluslararası arenaya taşımak; Mezopotamya anlatı geleneklerini araştırmak ve çağdaş tiyatro ile bağını kurmak; güncel, tarihsel ve toplumsal konularla yüzleşmek ve seyirci ile paylaşmak; yurtiçi ve yurtdışındaki seyirci ile buluşmak; oyunculuk, yönetmenlik, oyun yazarlığı, ses ve beden alanlarında eğitimler geliştirmek ve uygulamak gibi başlıklar Şermola Performans’ın ana çalışma alanlarıdır.

Bağlantılar:

www.sermola.com
www.sermolaperformans.de
www.diwan-academy.com

Bu sayfa 5 Ekim 2023 tarihinde yayına alındı.