Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

GÊNCO

Sıradan Şeylerin Kahramanı

Ekim 2023 - Mayıs 2024
DİYARBAKIR

Gênco ilk kez 2017’de, uzun metrajlı bir film olarak yapıldı. Filmin hem festival hem vizyon hem de dijital platform (Mubi) süreci oldu. Gênco, sınırlı güçleri olan ve sınırlı güçlerle, ancak asansör çağırıp ya da sönen araba/bisiklet lastiklerini şişirebilir. Sıradan şeyler yapabilmesine rağmen insanlara yardım etmek için de çabalayan; bir yandan da bağırsak sorunları ve varoluşsal sıkıntılarıyla uğraşan bir süper kahramandır. Seri haline gelen süper kahraman serilerini düşünürsek Gênco’nun filmle başlayan serüvenleri de neden devam etmesin? Film olarak başlayan Gênco’nun hikâyesi bu kez kaldığı yerden çizgi roman olarak serüvenine devam edecek.

Çizgi romanda anlatılacak Gênco’nun yeni hikayesi kurgu, anlatım ve estetik açıdan Gênco filmi ile ortaklıklar taşıyacağı gibi, filmden farklı olarak çizgi romanda yer alacak hikâyede gücünü artırmaya çalışırken hem hayatta kalmaya çalışacak hem de toplumsal sorunlar ve bireysel ihtiyaçlar arasındaki çatışmalar, Kürtçe konuşulan tüm bölgelerde, Kürt öznelerle sınırlanan mizah ve absürt komedi türünde işlenip sadece meraklısı için değil geniş bir kitleye ulaşması ve okunması için gerekli çaba içinde olacaktır.

Ali Kemal Çınar

Ali Kemal Çınar, 2004 yılında ilk kısa filmini çekti. Toplamda on kısa filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yaptı. 2013 yılında kısa film deneyimlerinin etkisinde olan ilk uzun filmi Kurtefîlm/Kısa Film’i çekti. 2015 yılında çektiği Veşartî/Gizli filmi 15. !f İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve SİYAD En İyi Film Ödülü’nü ve 28. Hamburg Kuir Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü aldı. 2017 yılında üçüncü uzun filmi olan Gênco ile 28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü’nü aldı. Yine 2018 yılında Di Navberê De/Arada ile 2018 Ulusal Yarışma’da Jüri Özel Ödülü ve Duhok Uluslararası Film Festivali’nde ise FIPRESCI ödülünü aldı. 2021 yılında Beriya Şevê/Geceden Önce adlı filmi de İstanbul Film Festivali’nde gösterildi. 

Bağlantılar:

https://instagram.com/alikemalcinar?igshid=MzMyNGUyNmU2YQ%3D%3D&utm_source=qr

https://x.com/akcfilm?s=21&t=WTm7KgI-OmZrT8vvT_jR2Q

https://instagram.com/naciemreboran?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 13 Şubat 2024