Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

Çalı Köy Filmleri Festivali

26-27-28 Temmuz 2024
BURSA

Sekizincisi gerçekleşecek Çalı Köy Filmleri Festivali, Türkiye’nin ilk köy filmi olma özelliğini taşıyan Aysel Bataklı Damın Kızı filminin çekildiği yer olan Çalı’da hayata geçirilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk kamplı film festivali olma özelliğini de taşıyan festivalde; 3 gün boyunca uzun metrajlı film gösterimleri, kısa metrajlı film gösterimleri, şöyleşiler, yetişkinler ve çocuklar için atölyeler, doğa yürüyüşleri, DJ performansları ve konserler gibi pek çok etkinlik doğayla iç içe olan festival alanında katılımcılarla buluşmaktadır. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen festivale kamplı ve günlük katılım sağlanabilmektedir. Sinema öğrencileri ve sinemaseverlerin yanı sıra torunuyla film izlemeye gelen teyzeler, ailesiyle atölyelere katılmaya gelen çocuklar, kısa film yarışmasını merakla bekleyenler ve festivalin her alanında vakit geçiren gençler bir arada 3 gün boyunca festivalin tadını çıkarmaktadır.

Çalı Çevre ve Kültür Derneği

2000’li yılların başlarında kurulan birkaç yıl aktiflik gösteren fakat sonrasında aktifliğini kaybeden dernek, 2010 yılında tekrar aktif hale getirilerek 13 senedir birbirinden farklı aktiviteler ile
Çalı’da çocuk, genç, yaşlı farketmeksizin her kitle ile etkinlikler düzenleyerek geniş bir kitle oluşturmuştur. Gitar kursu, tiyatro gösterimleri, ağaç dikme etkinlikleri, spor müsabakaları, Çalı’ya
özgü yerel aktiviteler, kütüphane kurmak ve burada eğitim vermek, film izleme-yorumlama geceleri gibi pek çok etkinlik gerçekleştiren derneğin en büyük projesi Çalı Köy Filmleri Festivali olmuştur. 

Bu sayfa 8 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.