Avrupa Birliği tarafından
finanse edilmektedir

Bu web sitesi, Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile oluşturulmuştur ve sürdürülmektedir. İçerik tamamıyla Goethe-Institut Istanbul sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

EN

ÇÎNUR

Ekim 2023 - Mayıs 2024
DİYARBAKIR, BATMAN, VAN, İSTANBUL, ANKARA, İZMİR

Bu proje, İranlı yazar Ghotbedin Sadeghi'nin aynı isimli metninin Kürtçe'ye çevrilerek Şîlan Alagöz tarafından yönetilen ve Nazmi Karaman'ın sahne üzerinde yer aldığı tek kişilik bir tiyatro oyunudur. 
Oyun, 1953 yılında İran'daki askeri darbeyi konu alır. Karsısı komünist parti üyesi olduğu için idam edilen oyuncu Sovyetler Birliği'ne sürgün edilir. 20 yıllık sürgün hayatından sonra tekrar ülkesine geri döner. Karısının mezarını ziyaret eder ama hiç bir şey bıraktığı gibi değildir.

Nazmi Karaman


Nazmi Karaman Hakkari, Yüksekova da dünyaya geldi. İstanbul da Pera Güzel Sanatlar Akademisi oyunculuk bölümünden mezun oldu. Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) bünyesinde oyunculuk kariyerine devam etti. Bir çok dizi ve sinema filmlerinde yer aldı. Ayrıca farklı tiyatro gruplarında oyuncu ve yönetmen olarak yer aldı

Bu sayfa 7 Aralık 2023 tarihinde yayına alındı.
Son güncelleme: 13 Aralık 2023